شرکت افق ره روشن

هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها حدود ۲۰ درصد کاهش یافت

شرکت ارتباطات زیرساخت در اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به شیوه جدید محاسبه تعرفه پهنای باند اینترنت، از ابتدای شهریور ماه سال جاری هزینه واگذاری این خدمات به اپراتورها را، حدود ۲۰ درصد کاهش داد.

به گزارش ایسنا، صادق عباسی شاهکوه -مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- بیان کرد: پیش از این هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها بر اساس پیک مصرفی ماهانه محاسبه می‌شد، اما بر اساس مدل جدید، پنج درصد بالاترین پیک مصرفی حذف و پس از آن پیک باقی‌مانده ۹۵ درصد حجم مصرفی دیتا به صورت پلکانی ملاک مصرف اپراتورها برای محاسبه هزینه پهنای باند آن‌ها خواهد بود.

وی افزود: این شیوه محاسبه هزینه واگذاری، قیمت خدمت پهنای باند اینترنت را برای مشتریان شرکت ارتباطات زیرساخت که اپراتورها هستند حدود ۱۴ درصد کاهش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تغییر دوم در نحوه  محاسبه و دریافت هزینه خدمت پهنای باند اینترنت از اپراتورها گفت: پیش از این مدل تخفیف پلکانی برای مصرف بیشتر اپراتورها به صورت تجمیعی در هر نقطه حضور (POP) محاسبه می‌شد، اما در شیوه جدید محاسبه به صورت تجمیع کشوری پهنای باند انجام خواهد شد. این روش به تمرکززدائی شبکه اپراتورها در راستای سیاست‌های شبکه ملی اطلاعات کمک می‌کند. به این ترتیب با روش محاسبه تجمیعی جدید، هزینه واگذاری این خدمات، حدود شش درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به کاهش حدود ۲۰ درصدی قیمت در نتیجه اعمال شیوه جدید محاسبه پهنای باند، تصریح کرد: این کاهش قیمت با ایجاد  فرصت رقابتی برای اپراتورها، زمینه افزایش رضایت کاربران نهایی را فراهم می‌کند.

عباسی شاهکوه با اشاره به این نکته که طبق برنامه پنج ساله ششم توسعه، درآمد و ارزش افزوده اپراتورها هرسال باید حدود ۲۰ درصد افزایش یابد گفت: هم‌اکنون حدود هشت درصد از هزینه اپراتورها بابت خدماتی است که از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می‌کنند که این خدمات شامل تامین پهنای باند اینترنت، انتقال بین استانی، اتصال متقابل، ترافیک بین‌الملل، فضا و امکانات زیرساختی و... می‌شود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: با وجود این سرویس‌ها، طبق برنامه تدوین‌شده، سهم شرکت ارتباطات زیرساخت از درآمد اپراتورها تا پنج سال آینده به پنج درصد کاهش خواهد یافت که این به معنی آن است که بخش دولتی و حاکمیتی تلاش می‌کند نقش قابل توجهی در گسترش بازار و رونق کسب‌وکارهای نوین ICT  کشور ایفا کند.